
Doświadczenia spadziowej świadomości to intermedialna instalacja składająca się z tekstu, trzech fotografii, wideo, dźwięku oraz elementów pochodzenia organicznego.
W prezentowanej pracy przyjmuję rolę obserwatora natury w rozległym laboratorium rzeczywistości. Rozkrawając świadomość na organiczne warstwy badam interakcje istoty ludzkiej z przyrodą.
Wykorzystując w przestrzeni wystawienniczej różne media, stawiam sobie za cel wykreowanie struktury rozbudzającej zmysły widowni, nadającej przestrzenności wyzwolonym wrażeniom. Prezentowane prace oddziałując na widzów same również ulegają przeobrażeniom pod wpływem ich interpretacji.
Tworząc wystawę zaprosiłem do współpracy muzyka Ricardo Ribeiro, by ten skomponował utwór muzyczny bazując na doświadczeniach dzieł cyklu. Z połączenia moich prac oraz dźwięków Ribero powstał synestetyczny dialog, gdzie muzyka przywołuje obraz a wizualność roznieca doznania dźwiękowe.
Wideo dokumentacja wystawy.
Prace cyklu Doświadczenia spadziowej świadomości:
- Fragment wideo pętli z muzyką autorstwa Ricardo Ribeiro, 2012
- Tekst 2012
“Wiatr, niewidoczny nomada, niemy trubadur tajemniczej, drogocennej pieśni. Pyłkami roślin, kroplami deszczu, wonią kwiatów, posłaniec natury anonsuje z właściwym sobie dystansem: jestem wszystkim i niczym!
Gdyby w pełnej rozciągłości świata móc dostrzec siebie. Aby kryjąc się pod opieką Natury, korę drzewa móc naciągnąć na plecy niczym pierzastą kołdrę. By pod tą osłoną odnaleźć siebie… by dzięki wrażliwości móc zespolić się ze światem.”
Krzysztof Kaczmar
- Czarno-białe fotografie 2011
14 marca Widzowie zebrali się w ciemnym, wąskim pomieszczeniu projekcyjnym. Stojąc ciasno ramię w ramię, znaleźli się w korytarzu pomiędzy muzykiem a odtwarzanym wideo. Ricardo Ribeiro improwizując muzycznie zinterpretował moją pracę, wchodząc z widzami w wyjątkowy, metafizyczny dialog.
Improwizowana interpretacja Ricardo Ribeiro.
Przydatne informacje:
Ricardo Ribeiro (Angola, 1979) jest lektorem i klarnecistą, obecnie mieszka i pracuje w Lizbonie (Portugalia). Edukację muzyczną rozpoczął w wieku dziesięciu lat. Ukończył Academia de Amadores de Música w Lizbonie oraz szkołę Hot Clube de Portugal.
Zdolności w tworzeniu muzycznych improwizacji w czasie rzeczywistym, wykorzystuje w różnych dziedzinach artystycznych: w sztuce tańca, kinematografii, wideo, teatrze i new circus. Współuczestniczy w tworzeniu wielu projektów takich jak Tiago Sousa Trio, Bande à Part, Monogatari 5eto i João Berhan.
Pickpocket Gallery: Calçada dos Cesteiros 4b (Bica do Sapato | Santa Apolónia) 1100 Lizbona |Portugalia.
Biuro prasowe, dokumentacja fotograficzna): Patrícia Corrêa | +351 912872843 | pfvcorrea@gmail.com