Wideo będące częścią instalacji.

  • Postać Innocentego Libana.

Fikcyjna postać Innocentego Libana powstała aby wytoczyć przeciw sobie proces moralności. Jest istnieniem wyłowionym z meandrów lingwistyki i etyki, łączącym we własnej osobie cechy “prawości i niewinności” z karygodnością.
To człowiek wystawiony na próbę życia – którego koleje podały w wątpliwość jego własną wolność.

 

Sądy widzów na temat Innocentego Libana zapisane na kartkach.
Sądy widzów na temat Innocentego Libana zapisane na kartkach.
  • Cytaty prezentowane jako integralna część instalacji:
  • “… – stan organizmu polegający na nieprzerwanym ciągu procesów umożliwiających reagowanie na bodźce i zwykle poruszanie się oraz odżywianie, wzrastanie i rozmnażanie.”

  • “… – możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą.”

  • “… – istota żywa wyróżniająca się najwyższym stopniem rozwoju psychiki i życia społecznego.”

  • via. Słownik Języka Polskiego PWN


     

    • Opis projektu Liban
    Szymon Andrzej Nowak – poster of the exhibition (plakat wystawy)
    Szymon Andrzej Nowak – (plakat wystawy).

    Instalacja intermedialna Innocenty Liban została stworzona w ramach projektu artystycznego Liban, opartego na temacie krakowskiego kamieniołomu, z którego wystawa wzięła swą nazwę. Złożona historia tego miejsca – począwszy od przedsiębiorstwa surowców skalnych żydowskich biznesmenów Liban i Ehrenpreis, poprzez niemiecki zakład pracy przymusowej i plan filmowy (“Lista Schindlera”, reż. Steven Spielberg) na przestrzeni rekreacji skończywszy – stała się inspiracją dla wszystkich dziewięciu artystów, którzy wzięli udział w projekcie.
    Praca była prezentowana w Galerii Sztuki Najnowszej w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim od 29 listopada 2014 r. do 04 stycznia 2015 r.; oraz w Galerii Opcja w Krakowie, od 16 do 30 października 2014 r.